top of page

Avustralya’da güneş enerjisi ilk kez kömürü geride bıraktı

Avustralya’da kısa bir an için elektrik üretiminin yarısından fazlası güneş enerjisinden sağlandı. Ancak uzmanlara göre ülkede yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması gerekiyor.

Avustralya’nın ulusal elektrik piyasası yeni bir dönüm noktasına ulaştı ve güneş enerjisi, piyasanın 20 yıl önce kurulmasından bu yana kömürden elde edilen enerji üretimini ilk kez geride bıraktı.

The Guardian‘ın haberine göre, düşük talep ve güneşli havadan sonra, kömürün katkısının 9,315 MW ile rekor düşük seviyeye düşmesi ve güneş enerjisinin 9,427 MW ile baskın payı sağlaması sadece birkaç dakika sürdü.

Kısa bir süre için yenilenebilir enerjinin ulusal elektrik üretiminin yüzde 57’sini temsil ettiğini söyleyen, Melbourne Üniversitesi iklim ve enerji araştırma görevlisi Dylan McConnell, “Aslında bu rakamları elde etmek için henüz sezonda oldukça erken bir zaman dilimindeyiz. Ancak, ısıtma veya soğutma kullanmadığımız için ilkbaharda düşük talep kombinasyonu var.” dedi.

Bunun sadece “geçici” olduğunu söyleyen McConnell, “Avustralya’nın yenilenebilir enerjinin zirvesinden çok uzak olduğunu” aktardı.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page